Annual Awards

Our mission is to inspire, champion, and celebrate the talents within each of us. To celebrate this mission, the Oregon Board accepts nominations for the following awards.  Nominees do not have to be AAWCC members.  Recipients are honored at our annual fall conference.

Carolyn DesJardins Leadership Award

This prestigious award is given to someone who has demonstrated outstanding leadership and made a significant contribution to community colleges. Criteria for receiving the award includes demonstrated ability to inspire, champion, or celebrate women as leaders. Recipients are honored at our annual fall conference.

Nominations

Know someone who deserves to be nominated? Complete the Desjardins Award nomination form by November 8.

+ About Dr. Carolyn DesJardins

Dr. Carolyn DesJardins’ career included twenty-six years in the Maricopa Community College District. She was the recipient of numerous awards and honors. Her greatest award, however, was knowing that over 3000 women and many men saw their lives enriched, enabled, and changed forever through the programs, scholarships, articles, and presentations she sponsored or made, as well as through her powerful hugs, deep caring, and strong advocacy for all of us to be the very best we could be. – Dr. Constance M. Carroll, NILD Newsletter, Fall 1997
 

Community College Excellence Award

This award celebrates individuals whose accomplishments made a difference for women at their community college. Recipients are chosen by local AAWCC chapters. Recipients are honored at our annual fall conference.

Nominations

To nominate someone from your college, send the name of your nominee to your campus contact, along with an explanation of their accomplishments that make a difference for women at their school.

Campus contacts:  when you’re ready to send us your nominations, submit the Excellence Award nomination form by November 8.


 

Past Winners

Desjardins Winners

Award Recipients
Deb Nicholls, Southwestern Oregon, 2017 Desjardins Winner
  • 2018: Dr. Stacey Donohue – Central Oregon
  • 2017: Sandra Fowler Hill – Portland
  • 2017: Deb Nicholls – Southwestern Oregon
  • 2015: Dr. Margaret Frimoth – Clatsop
  • 2014: Karin Magnuson – Linn-Benton
  • 2012: Linda Reisser – Portland
  • 2011: Cam Preus – CCWD
  • 2010: Dawn DeWolf – Linn-Benton
  • 2009: Jan Woodcock – Umpqua
  • 2008: Cherie Maas-Anderson – Portland
  • 2008: Dr. Mary Spilde – Lane
  • 2006: Angela McMahon – Portland
  • 2005: Carol Schaafsma – Linn-Benton
  • 2004: Nan Poppe – Portland
  • 2003 Gretchen Schuette – Chemeketa
  • 2002: Dr. Shirley Anderson – Portland
  • 2001: Dr. Terri Johanson – CCWD
  • 1999 Marcia Keith – Clackamas
  • 1998: Nikki Harrington
  • 1994: Stephanie Sussman – Mt. Hood
  • Brenda Brecke – Southwestern
  • Carolyn Desjardins
  • Alice Jacobson – Portland
  • Rebecca Kenney

Leadership Award

  • 1993: Mary Spilde – Linn-Benton
  • 1992: Daniel Moriarty – Portland

Excellence Award Winners

2018 Excellence Winners

  • Eran Smith and Janine Shockley – Mt. Hood  (not pictured)

2017 Excellence Winners

  • Yadira Gonzalez – Blue Mountain
  • Erika Coker – Chemeketa
  • Lynne Cox – Linn-Benton
  • Kathy Andrews – Oregon Coast
  • Gaia Layser – Rogue
  • Robin Bunnell – Southwestern Oregon

2015 Excellence Winners

  • Deborah Lee – Blue Mountain
  • Glenda Lantis – Central Oregon
  • Linda Herrera – Chemeketa
  • Shelley Tracy – Clackamas
  • Carolyn Cazee – Clatsop
  • Teresa Alonso – CCWD
  • Julie Murray-Jensen – Klamath
  • Lynn Nakamura – Lane
  • M’Liss Runyon – Linn-Benton
  • Sheri Mosher – Mt. Hood
  • Cindy Carlson – Oregon Coast
  • Heidi Dombek – Portland
  • Denise Nelson – Rogue
  • Dr. Patty Scott – Southwestern Oregon
  • Heidi Luquette – Tillamook Bay
  • Jan Woodcock – Umpqua

2014 Excellence Winners

  • Deb Nicholls – Southwestern Oregon
  • Diane Drebin – Blue Mountain
  • Nancy Green – Chemeketa
  • Rinda Johansen – Clatsop
  • Kathy Smith – Central Oregon
  • Charlotte Lavender – Columbia Gorge
  • Donna Lewelling – CCWD/HECC
  • Jamie Jennings – Klamath Falls
  • Siv Serene Barnum – Lane
  • Gwen Cox – Linn-Benton
  • Christi Hart – Mt. Hood
  • Catharine Pavlish – Oregon Coast
  • Melissa Aaberg – Portland
  • Joe Momyer – Rogue
  • Jessica Richardson – Umpqua

2013 Excellence Winners

  • Kendi Esary – Portland
  • Julie Brown – Clatsop
  • Cheryl Roberts – Chemeketa
  • Karen Domine – Southwestern Oregon
  • Lorrie Ranck – Umpqua
  • Elizabeth Lundy – Clackamas
  • Jeanine Howell – Linn-Benton

2011 Excellence Winners

  • Kendi Esary – Portland
  • Julie Brown – Clatsop
  • Cheryl Roberts – Chemeketa
  • Karen Domine – Southwestern Oregon
  • Lorrie Ranck – Umpqua
  • Elizabeth Lundy – Clackamas
  • Jeanine Howell – Linn-Benton

2010 Excellence Winners

  • Sue Owens – Tillamook Bay
  • Becky Washington – Portland
  • Victoria Sawyer – Umpqua
  • Barbara Cowlishaw – Chemeketa
  • Alice Sperling – Linn-Benton

2009 Excellence Winners

  • Theresa Bosworth – Blue Mountain
  • Rita Blaisdell – Chemeketa
  • Joanne Trusedell – Clackamas
  • Susan Wolff – Columbia Gorge
  • Ginger Peterson – Linn-Benton
  • Karen Sorensen – Portland
  • Karen Reynolds – Mt. Hood
  • Sharon Smith – Rogue
  • Dora Daniels – Southwestern
  • Dr. Lorie Gates – Tillamook
  • Nancy Nowak – Umpqua

2008 Excellence Winners

  • Valerie Ziegler – Linn-Benton
  • Donna Zmolek – Lane
  • Kimberly Hutchinson – Mt. Hood
  • Pam Shields – Mt. Hood
  • Cherie Maas-Anderson – Portland
  • Denise Caldwell – Rogue
  • Dr. Jim Sorensen – Treasure Valley

2007 Excellence Winners

  • Jill Ward – Chemeketa
  • Karen Carter – Columbia Gorge
  • Phoebe Anderson – Lane
  • Joanne Apter – Linn-Benton
  • Linda Neumann – Mt. Hood
  • Linda Gerber – Portland
  • Michelle Bergman – Umpqua

2006 Excellence Winners

  • Jeannie Odle – Chemeketa
  • Gayle Lawn-Day – Blue Mountain
  • JoyLynn Woodard – Mt. Hood
  • Tammi Drury – Linn-Benton
  • Jackie Bryson – Lane
  • Ann Baumgardt – Portland
  • Carla Bee – Umpqua
  • Gina Roper – Treasure Valley
  • Joanne Truesdell – CCWD
  • Cindy Harboldt – Rogue

2005 Excellence Winners

  • Angela McMahon – Portland
  • Cathy Edmonston – Linn-Benton
  • Wanda Clifton-Faber – Blue Mountain
  • Julie Peters – Chemeketa
  • Julie Kremers – Southwestern Oregon
  • Sally Wright – Mt. Hood
  • Victoria Flagg – Mt. Hood
  • Shirley Lukacs – Lane
  • Pam Green – Rogue
  • Sandy Newman – Treasure Valley
  • Patty Lamoureaux – Umpqua

2004 Excellence Winners

  • Deborah Evind – Portland
  • Kristen Jones – Linn-Benton
  • Cynthia Kimball – Portland
  • Maureen McGlynn – Chemeketa
  • Kathy Metzger – Southwestern Oregon
  • Becky St. Clair – Mt. Hood
  • Tracy Simms – Lane
  • Denise Swafford – Rogue
  • Kathy Thomason – Umpqua

2003 Excellence Winners

  • Elizabeth Fuller – Rogue
  • Alice Jacobson – Portland
  • Doris Johnson – Umpqua
  • Miriam Jordan – Lane
  • Abby Lee – Treasure Valley
  • Veronica Martinez – Chemeketa
  • Linda Palmer – Portland
  • Tammi Paul – Linn-Benton

2002 Excellence Winners

  • Lynda Graf – Clackamas
  • Lana Demars – Linn-Benton
  • Linda Mazingo – Oregon Coast
  • Mary Ann Scarlett – Treasure Valley
  • Kelly Cooper – Umpqua

2001 Excellence Winners

  • Jane Donovan – Linn-Benton
  • Joyce Davis – Treasure Valley
  • Kristi Kohn – Southwestern Oregon

2000 Excellence Winners

  • Lynda Hatfield – Southwestern Oregon
  • Julie Walker Huckestein – Linn-Benton
  • Brenda Brecke – Southwestern Oregon

1999 Excellence Winners

  • Ann Smart – Linn-Benton
  • Artis van Rassel – Tillamook Bay
  • Linday Vogt – Clackamas

1998 Excellence Winners

  • Helen Armstrong – Tillamook Bay
  • Miriam Jordan – Lane
  • Randy McCarely – Chemeketa
  • Stephanie Sussman – Mt. Hood
  • Diane Watson – Linn-Benton
  • Rene Zingarelli – Clakamas